Kurs rysunku i malarstwa

Kursy rysunku w pracowni PRO Przestrzeń Rozwoju odbywają się na różnych poziomach. Proponujemy ciekawe i rozwijające zajęcia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką rysowania i szkicowania oraz dla tych, którzy swoje pierwsze artystyczne próby mają już za sobą, ale chcą nadal rozwijać swój warsztat. Zapraszamy również osoby zaawansowane, które uczyły się przez dłuższy czas rysunku i malarstwa na naszym lub innym kursie i chcą kontynuować.

 Charakterystyka
Kurs rysunku i malarstwa to zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy poznają tajniki technik malarskich i rysunkowych. Pod opieką instruktora wykonają m.in. studium martwej natury, brył, postaci i pejzażu miejskiego. Zajęcia są prowadzone w kameralnych grupach, dzięki czemu każdy z uczestników ma szansę rozwinąć swój indywidualny potencjał twórczy. Postępy kursantów są na bieżąco i rzetelnie omawiane, dzięki czemu proces kształcenia przebiega sprawnie i jest dla uczestnika źródłem satysfakcji.
Każdy z uczestników kursu pracuje podczas zajęć na wysokiej jakości materiałach plastycznych, które są bezpłatne. Dodatkowo uczestnicy kursu rysunku i malarstwa otrzymują pakiet materiałów edukacyjnych przygotowanych przez instruktora.
Kurs rysunku i malarstwa jest skierowany do wszystkich osób początkujących oraz do tych, które chcą doskonalić swoje umiejętności plastyczne.
Wybrane zajęcia rozpoczynają wykłady o perspektywie, relatywizmie i temperaturach barw, o budowaniu głębi w obrazie, konstrukcji, kompozycji, formie i innych zagadnieniach.

Uzupełnieniem kursu malarstwa są WYKŁADY O SZTUCE oraz PLENERY MALARSKIE.

Program
4.04.2023 Wprowadzenie do techniki malarstwa akrylowego. Omówienie podstawowych kwestii technicznych oraz kwestii kolorów, kompozycji, kadrowania, przygotowanie
do  rozpoczęcia pracy. Rozpoczęcie studium martwej natury w technice akrylowej na tekturowym podobraziu.
11.04.2023 Studium martwej natury w technice ołówek na kartonie, poprzedzone szkicami, wprowadzenie do techniki, omówienie kwestii bryły, światłocienia, walorów.
18.04.2023 Studium głowy, praca z modelem. Wprowadzenie do tematu, zagadnienie bryły ludzkiej głowy. Technika akrylowa
25.04.2023 Studium postaci, praca z modelem. Wprowadzenie do zagadnienia proporcji ludzkiego ciała i konstruowania go. Praca poprzedzona szkicami ołówkiem.
9.05.2023 Szkice dłoni, praca z modelem. Węgiel na kartonie. Szybkie szkice oraz praca na większym
16.05.2023 Wprowadzenie do techniki akwarelowej, studium roślin, owoców, szkła.
23.05.2023 Studium roślin, owoców, szkła. Martwa natura, technika akwarelowa/suche pastele na brązowym kartonie.
30.05.2023 Studium głowy, praca z modelem, suche pastele na brązowym kartonie. Omówienie kwestii budowania ludzkiej skóry kolorem w danej technice.

 

Cele kursu:

– poznanie zasad kompozycji
– nauka proporcji i konstruowania: przedmiotów, postaci
– uwrażliwienie na kolor
– poznanie technik malarskich, takich jak: tempera, akwarela, akryl oraz
– technik rysunkowych, takich jak: ołówek, węgiel, pastele.
– samodzielne przygotowanie podobrazi

CO BĘDZIE POTRZEBNE?

Nauka rysowania
Szkicowanie – na tych zajęciach będziesz tworzyć rysunki studyjne, ucząc się proporcji.
Potrzebne materiały: szkicowniki – format A3, A4, węgiel, ołówek, itd.
Rysunek studyjny (Model) – podczas tych spotkań, będziesz rysować postacie w różnych pozycjach: siedzącej, stojącej, leżącej.
Potrzebne materiały: papier format 50x70cm, brystol, węgiel, ołówek.
Rysowanie ilustracji, komiksu adresujemy do osób, które chcą tworzyć własne story-boardy. Komiks, jako powieść graficzną, oraz komiks, jako formę indywidualnej wypowiedzi. Będziesz uczył się tworzyć indywidualny, w oparciu o własny lub narzucony scenariusz, poznając specyfikę języka i jego funkcje.

Techniki malowania
Akwarele to jedna z metod malowania farbami wodnymi, którą poznasz na zajęciach.
Potrzebne materiały: zestaw miękkich pędzli akwarelowych, farby i papier akwarelowy A4 (najlepiej różne gatunki, gradacje), gąbki, szmatki.
Pastele mokre bądź suche poznasz, rysując klasyczną martwą naturę.
Potrzebne materiały: kredki olejne, pastele suche, pędzle, terpentyna, fixatywa (do suchej pasteli).
Malarstwo olejne (dla chętnych) – będziesz kopiować ulubione obrazy. Zagłębisz technikę malarską, własnoręczne będziesz zbijać blejtramy, naciągać płótna.
Potrzebne materiały: krosno malarskie, blejtram format 50x70cm,terpentyna,zestaw farb olejnych, pędzle, gesso, medium9

 

KIEDY: wtorki 10.00-14.00

INWESTYCJA: 150 PLN/zajęcia

 

Zapraszam,

Filip Przybyłko